Kamerové systémy jsou vhodným doplňkem zabezpečení interiérů a exteriérů budov, popř. jiných prostor. Při spáchání zločinu jsou nápomocné k identifikaci pachatele a mohou tak být nápomocné k jeho dopadení. Dále mohou sloužit pro monitoring výrobních a dalších průmyslových prostor a opět napomáhat při řešení různých situací, jako jsou krádeže, popřípadě závady na strojích a jiných zařízeních ( identifikace, zda šlo o lidskou chybu ).
Pokud ovšem prostory chceme zabezpečit proti vloupání, měl by být nasazen spolu se specializovaným systémem elektronického zabezpečení (EZS).
Kamerové systémy rozdělujeme na 5 hlavní kategorí:
- analogový systém – základní a zároveň nejlevnější typ kamerového systému, který má pouze PAL standard a rozlišení od 600 do 1000 televizních řádků
- systém HD-SDI – novější kamerový systém, který vysílá i v HD a Full HD. Přenos je realizován pomocí koaxiálního kabelu, často se používá např. při rekonstrukci starých analogových systémů jako jejich náhrada. Vedení koaxiální kabeláže je omezeno na 100-150m a je nutné vést spolu s kabelem napájení 12V. Jsou zde také kladeny vysoké nároky na kvalitu kabeláže.
- systém HD-TVI – stejně jako v předchozím případě, i tady se jedná o rozlišení HD a Full HD. Oproti výše zmíněnému systému má ale spoustu výhod – např. možnost ovládání otočných kamer, větší vzdálenost přenosu dat, dosah 300-500m, obousměrnou komunikaci mezi kamerou a DVR a přenos audia.
- systém AHD – AHD (Analog High Definition) je nová digitální technologie přenosu obrazu s vysokým rozlišením až 1080p (1920 × 1080 Pixelů) uvedená na trh v roce 2014 firmou Nexchip. Jedná se stejně jako u TVI technologie o otevřenou technologii, kterou v současnosti používá řada výrobců
- IP systém – nejlepší kamerové systémy pro ty, jenž chtějí dokonalou kvalitu obrazu. IP systém disponuje rozlišením HD a Full HD, spoustou užitečných funkcí, jako jsou alarmová hlášení, analýza v obraze atd. Snímaný obraz je ostrý a má nejvyšší rozlišení (v řádech megapixelů).
- Hybridní kamerové systémy (analog + IP, HD-TVI + IP + analog) – hybridní systémy umožňují kombinaci kamer různých systémů v jednom záznamovém zařízení. To umožňuje například rozšířit stávající analogové kamery o IP verze a zajistit tak postupný přechod na novou technologii.
Naše společnost v aplikacích preferuje IP systémy pro jeho modularitu, široké portfolio kamer, kvalitu zobrazení a spoustu nadstavbových funkcí. Analogové systémy mají zcela jistě svoji specifickou úlohu, kde hraje prim cena a relativní jednoduchost instalace.
Srovnání analog vs IP systém
Analog
IP systém
Dome kamery
Jedná se o kamery v kompaktním a diskrétním půlkulovém provedení, často s integrovaným IR přísvitem. Materiál krytu tvoří buď plast, nebo kov v závislosti na očekávaných provozních podmínkách ve střeženém prostoru. Díky montážnímu příslušenství lze kamery instalovat na zeď, strop, popřípadě šikminy. Jsou dostupné také v tzv. Antivandal provedení, které nachází uplatnění ve veřejných prostorech s vyšším rizikem poškození kamery a vandalismu. Výhodou tohoto typu kamer jsou především malé rozměry, při použití krytu s kouřovým sklem i obtížné určení natočení kamery. Nevýhodou je IR přísvit za krycím sklem a v případě jeho znečištění prachovými částmi, dochází při aktivaci IR přísvitu k odrazu a přeexponování celé scény.
Bullet kamery
Tento hojně využívaný typ kamer se vyznačuje zejména kompaktními rozměry. Bullet kamery jsou v současnosti běžně vybaveny integrovanými IR diodami pro snímání v noci nebo ztížených světelných podmínkách a sluneční clonou eliminující sluneční svit. V novějších verzích také funkcni WDR (Wide Dynamic Range), které je vhodná především pro prostředí s vysokým kontrastem osvětlení. Díky originálnímu příslušenství je možné ji instalovat prakticky kdekoliv a libovolně natočit. Výhodou je IR mimo objektiv a nehrozí tak problémy jako u dome kamer.
Bullet kamery 2
Typově jsou stejné jako předchozí bullet kamery, jsou ovšem rozměrnější. Výhodou těchto kamer je IR přísvit s větším dosahem ( typicky 50,80,100m ). Některé typy jsou vybaveny pohyblivým obektivem, kde je možno plynule měnit ohniskouvou vzdálenost. Pohyb je buď manuální, tj. při změně je potřeba domontovat kryt antény a upravit, nebo servopohon, který je možno ovládat vzdáleně přes webové rozhraní, nahrávací zařízení, specializovanou aplikaci, popř. pult.
Speed dome ( PTZ ) kamery
Speed dome nebo také tzv. otočné či PTZ (z angl. Pan – Tilt – Zoom) kamery se oproti ostatním typům kamer vyznačují schopností vzdáleného ovládání vertikálního/horizontálního úhlu natočení a zoomu. Přenos ovládacího signálu je přenášen buď přes průmyslovou komunikační sběrnici RS485 nebo datovou síť v případě IP kamer. Samotné ovládání je možné pomocí nahrávacího zařízení, speciální pult, nebo softwarově přes webový prohlížeč, klientskou aplikaci či mobilní telefon. Velkou výhodou tohoto typu kamer je možnost přednastavení jednotlivých pozic natočení kamery a způsobu přechodu mezi nimi. Dá se tak vytvořit „program“, ve kterém kamera mění svůj pohled. PTZ kamery jsou díky těmto schopnostem instalovány zejména na sloupy, rohy budov nebo jiná místa, kde vzniká potřeba rychle měnit polohu natočení a zoomu kamery.
Fisheye kamery
Tyto kamery mají snímací úhel 360°. Obraz není tedy úplně přirozený, montáž se provádí v drtivé většině na strop. Jsou pro svou konstrukci oblíbené především majiteli obchodů, kteří je využívají na dohled a záznam dění svých provozoven. Své místo tyto kamery nachází například i u společností zajištujících skladování.
Detekce pohybu
Funkce, která se používá ve spojení s nahrávací funkcí. Pokud není požadován záznam 24/7, lze s touto funkcí zajistit uložení pouze při zjištění pohybu ve snímané scéně. Záznam se poté uloží v nastavené délce před a po detekci pohybu. Lze takto snadněji vyhodnocovat kamerový záznam a mít k dispozici jen záznamy, kdy došlo k pohybu. V neposlední řadě dojde k úspoře místa na záznamovém médiu.
Antisabotážní funkce
Soubor funkcí, které vyhodnocují úpravu natočení kamery, její zastínění, demontáž a fyzické odpojení. Všechny tyto funkce lze vyhodnotit a zpracovat dle požadavků investora. Od odeslání e-mailu, SMS, uzavření sekce, po vylášení alarmu ve spojení se systémem EZS.
Detekce překročení zóny
Funkce, kdy se ve snímané scéně vyznačí „no go“ zóna. V momentě, kdy kamera vyhodnotí pohyb v této zóně, dojde např. k rozsvícení varovného osvětlení, aktivaci sirény, EZS, nahrání scény s incidentem, notifikaci pomocí e-mailu, SMS a mnoho dalších činností, které závisí na aktuální potřebě aplikace.
Detekce opuštěného zavazadla
Funkce, která vyhodnocuje scénu a v případě, že dojde ve scéně ke změně statického rozložení předmětů, provede stanovenou činnost.
Detekce odstranění předmětu
unkce, která vyhodnocuje scénu a v případě, že dojde ve scéně ke změně statického rozložení předmětů, provede stanovenou činnost.
Detekce "otálení"
Funkce, která vyhodnocuje scénu a v případě, že se po delší, než stanovenou dobu, nachází osoba, provede stanovenou činnost.
Detekce SPZ
Funkce, která je často spojována se vstupními systémy. Kamera přečte SPZ a může uložit scénu v nastavené délce sekvence. Další možností je porovnání s databází SPZ, kterým je povolen vstup. V případě shody poté otevře bránu, závoru atd. Tato funkce se např. používá u automatizovaných parkovišť, kde je SPZ uložena v databázi a při odjezdu je vypočítána délka parkování.